Avaa päävalikkoSulje päävalikko  

Roomari, kunniakuntalainen...

Roomari on valittu Utajärvellä vuodesta 1993 saakka. Valituksi voi tulla utajärvinen henkilö, joka on kunnostautunut paikallisen kulttuurin, taiteen, perinteiden siirtämisen ja/ tai kotiseututyön parissa. Aiemmin valinnan suorittivat kuntalaiset äänestyksellä, mutta vuodesta 2007 lähtien kuntalaiset antavat ehdotuksia ja kolmijäseninen raati tekee valinnan.
Roomari julkistetaan itsenäisyyspäivän juhlassa, jossa hänelle ojennetaan kunniakirja. Roomari saa stipendin, jonka hänen toivotaan sijoittavan edelleen paikallisen kulttuurin, taiteen tai kotiseututyön edistämiseen ja kehittämiseen. 

Roomarit kautta aikain

1993                          Kari Honkanen; nuorten kulttuuri
1994                          Asko ja Kaisu Merilä; utajärvinen perinne
1995                          Outi Palo-oja; nuorten kulttuuri
1996                          Risto Laitinen; utajärvinen perinne, kotiseututyö, kulttuuri
1997                          Sanna Tervo; kirjallisuus, utajärvinen perinne
1998                          Antero Kivelä; kotiseututyö
1999                          ei valittu
2000                          Kalle Kammonen; utajärvinen perinne, kotiseututyö
2001                          Jouni Salonen; nuorten kulttuuri
2002                          Tuulikki Haataja-Enkenberg; teatteri
2003                          ei valittu
2004                          Martti Koivumäki; utajärvinen perinne
2005                          Mikko Pyhtilä; musiikki, kuvataide
2006                          Anna-Liisa Valtanen; kotiseututyö
2007                          Seppo Kinnunen; kotiseututyö
2008                          Hannes Pilto; kotiseututyö
2009                          Sirkka Kangaspuoskari; musiikkityö
2010                          Pertti Anttila, kirjallisuus
2011                          Martti Puumalainen, kotiseututyö
2012                          Tarja Vimpari
2013                          Kyllikki ja Martti Häikiö, utajärvinen perinne
2014                          Irja Sipola, utajärvinen perinne
2015                          Pentti Räisänen, utajärvinen perinne ja kotiseututyö
2016                          Sami Pelkonen, musiikkityö