Utajärven kunnan aineisto- ja tietopalvelu vastaa kuntaa koskeviin tietopyyntöihin ja käsittelee kunnalle esitettävät tutkimuslupahakemukset. Aineisto- ja tietopalvelua toteuttavat Utajärven kunnan kirjaamo ja arkistotoimi auttavat, kun tarvitset tietoa esim. kunnan julkisista asiakirjoista tai itseäsi koskevista asiakirjoista.
Tietopyynnöt tulee tehdä ensisijaisesti sähköisesti Utajärven kunnan sähköisen asiointipalvelun kautta.
Asiakirjoihin tutustuminen viranomaisen tiloissa on pääsääntöisesti maksutonta. Kopioinnista voidaan periä maksu.
Viranomaistoimintaan liittyvät asiakirjat ovat julkisia, jos laki ei muuta määrää. Jos asiakirja on salainen, viranomaisen tulee kertoa syy salauspäätökseen. Jokaisella on kuitenkin pääsääntöisesti oikeus saada tieto häntä itseään koskevista asiakirjoista, vaikka ne olisivat lain mukaan yleisöltä salassa pidettäviä.Viranomaistoiminta asiakirjoineen on lähtökohtaisesti julkista. Viranomaisen on järjestettävä asiakirjahallinto siten, että kansalaiset saavat halutessaan julkiset asiakirjat ja niihin sisältyvät tiedot vaivattomasti käyttöönsä. Nämä asiakirjat ovat yleisön saatavilla aineisto- ja tietopalvelussa. Henkilökunta avustaa tarvittaessa arkistojen käytössä. Laki viranomaisen toiminnan julkisuudestahttp://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990621
Asiointipalvelun kautta voit asioida Utajärven kunnan eri palveluihin liittyvissä asioissa joustavasti ja turvallisesti. Asiointipalvelun kautta voit mm. hakea sähköisesti yleis- tai kohdeavustusta, sekä lähettää kunnalle tietopyynnön tai asiakirjatilauksen. Palvelujen käyttö edellyttää vahvaa tunnistautumista ja tapahtuu Suomi.fi -tunnistuksella. Tunnistautumistapa voi olla esimerkiksi verkkopankkitunnukset tai mobiilivarmenne.
Siirry verkkoasiointiin
Voit hakea tutkimuslupaa Utajärven kunnalta tällä lomakkeella. Utajärven kunta antaa tietoja hallussaan olevista asiakirjoista, sekä antaa niitä tutkittavaksi kuntalaisille, virkamiehille, yrityksille, yhteisöille, tutkijoille, opiskelijoille ja muille tiedontarvitsijoille. Suurin osa asiakirja-aineistosta on julkista ja vapaasti käytettävissä. Mahdollinen salassapito perustuu aina lainsäädäntöön. Salassa pidettävien asiakirjojen käyttö tutkimusaineistona ja kopioiden luovuttaminen julkisista ja salassa pidettävistä 100 vuotta vanhoista ja sitä nuoremmista henkilörekistereistä edellyttää käyttötarkoituksen selvittämistä (Laki viranomaisten toiminnan julkisuudesta 621/1999, henkilötietolaki 523/1999 sekä erityislait). Yleensä hyväksyttävä käyttötarkoitus salassa pidettävien tietojen saamiseksi on mm. sukututkimus. Sitä vastoin esim. sosiaalihuollon ja terveydenhuollon asiakas- ja potilasasiakirjoja voidaan antaa vain tieteelliseen tutkimukseen tai tilastointiin.
Tutkimuslupahakemus (PDF) Tutkimuslupahakemus (PDF) Tutkimuslupahakemus (PDF)